HUB CITY 0220-08919 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- SMC VALVES CG5BA100SR-250 Cylinder, 100 mm Size, Double Acting
- EATON XTAE007B01YP60 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 7 A, 48 V 50 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
- MACROMATIC TH43164-31J Time Delay Relay, Repeat Cycle Off 1st, SPDT, 48V AC, 1 to 100 sec., Control Voltage
- COTTERMAN 4WP3624RA3B8AC1P6 Work Platform Rolling Steel 40 Inch Height
- XCELITE XPE184 Electronic Screwdriver, 1/8 x 4 Inch Size
- ANVIL 0361180508 Reducing Coupling, Forged Steel, Threaded, Size (a) 4", Size (b) 1/8"
- PRIME LINE N 6675 Closet Door Roller, Sliding Door, Nylon, Unfinished, 3/4 Inch Length, 1 Pair
- MONOPRICE 310 Datacom Jack Cat5 Tool-less White
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pull Switches
- Flame Resistant and Arc Flash Undergarments
- Process Thermometer Temperature Probes
- Pallet Jack Accessories
- AC Current Line Splitters
- 3M 6000 Series Mold Remediation Respirator Kits
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps
- DWYER INSTRUMENTS TID Series Temperature/Process Indicators
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- SPEARS VALVES Transition With CPVC Lined Brass Thread Male Adapters, Brass Mipt x Socket
- EATON NZM Series Box Terminals
- HUMBOLDT Sample Trimmers with Knife
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MDJS Single Reduction Speed Reducers
- LENOX TOOLS Standard Width Metal Cutting Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08919 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
