HUB CITY 0220-08915 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- DIXON KS64200 Kevlar Protective Sleeve, 4 Inch I.D., Continuous 320 Deg. F
- TENNSCO ZAH7-3630S-5D Boltless Shelving 36 x 30 Particleboard
- EDWARDS SIGNALING GCHFWN-S7VMCH Speaker/Strobe, 520Hz
- DIXON 16WSOF16 Oilfield Coupler, 2 Inch Size, 2 Inch Size, Steel
- WHEELER-REX 221065 Output Hose High Pressure 10 Feet 300 Psi
- CONDOR 53YL08 High Visibility Vest, ANSI Class 2, U, S, Orange, Mesh Polyester, Zipper, Double
- BALDOR / DODGE 129424 P2B-GT-07 Pillow Block Bearing Unit
- BOSTON GEAR 67160 Ball Bearing
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Bits
- Bar Accessories
- Disc Springs
- Alloy Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Retrieving Tools
- AKRO-MILS 33228 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- VIEGA PROPRESS Coupling With Stop, Press x Press Connection
- WALTER TOOLS F4238 Series, Indexable Milling Cutter, Carbide Cutting Edge
- THERMO FISHER SCIENTIFIC Replacement Sensors
- COOPER B-LINE Type 12 Lay In Wireway Nipples
- SPEARS VALVES EverTUFF TURF Swing Joint Brass Thread 90 Deg. Elbows Outlet, FBT x Fipt
- CLE-FORCE Taper Hand Taps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08915 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
