HUB CITY 0220-08910 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 55468 Silver/deming Drill 1 1/16 High Speed Steel 118 Deg
- OSG 1626004808 Screw Thread Insert STI Tap, 3/4 Inch - 10 Thread Size, 1 Inch Thread Lg, TiCN
- INGERSOLL-RAND 48780001
- APPLETON ELECTRIC EDS277 Mounting Body, 3.06 Inch Depth, 3.72 Inch Width, 11.31 Inch Height, Tandem
- MAIN FILTER INC. MF0306412 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 15.03 Inch Height
- EATON MOD-BMV24 MOV Suppressor, 24 VAC/VDC, B Module Size
- INGERSOLL-RAND P15D3H Rope Puller, Steel Ratchet, 2000 lb Capacity
- GATES 77441511
Explore More
- KEYSHAFT
- Miniature Lamps and Bulbs
- Pneumatic Condensate Separators
- Tire Valve Caps and Extensions
- Automatic and Magnetic Door Holders
- Belt Drive Single Inlet Square Housing Blowers
- CONDOR Heat-Resistant Sleeve
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- JOHN GUEST Union Connectors, Polypropylene White
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- EATON LV AutoVAR 300 Series Capacitor Banks
- MARTIN SPROCKET Stock Bore B Type Roller Chain Sprockets, 140 Chain Number
- DESTACO RN Series Feed Escapements
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08910 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
