HUB CITY 0220-08899 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- SAFETY TECHNOLOGY INTERNATIONAL STI-1227 Stopper Dome Strobe Cover Surface 4-1/2 Inch Depth
- SLOAN 306076 Coupling Kit, 1 1/2 X 1 1/4 Inch Size
- ALL GEAR AG12SP58150WR Arborist Rigging Line Bull Rope, 12 Strand Polyester, 120 Ft. Length, Red
- COTTERMAN 2611R2632A3E24B4W5C1P6 Rolling Ladder Handrail Platform 110 Inch Height
- TITAN FASTENERS UAA12B-112
- APPLETON ELECTRIC NEDS3593SA
- MASTER LOCK 8413KA Cable Lock, Keyed Alike, 6 ft Cable Length, 3/8 Inch Cable Dia, Braided Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Adapters
- Pegboards
- Ear Plug Dispensers
- Shrink Wrap Tubing
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 2B
- ANSELL Natural Rubber Gloves
- CONDOR Chemical Resistant Gloves, 15 Mil Thick, Diamond, Green
- CHICAGO PNEUMATIC CP0200 Series Sand Rammers
- OSG 101 Straight Fluted Hand Tap
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES40M, Elastomeric Couplings
- SPEC Standard Compression Springs, Stainless Steel, 1.218 Inch Outside Dia.
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.18 Inch Outside Dia.
- STARRETT 91696 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08899 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
