HUB CITY 0220-08893 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 8214519 3 Pcs Full Port Bronze Ball Valve with 316 SS Vented Ball and Stem, Lock Plate 1 Inch Size, 2 x FNPT
- DIXON RPBD-SK872.1
- DIXON 1660815C Long Pipe Nipple, Length 1-1/2 Inch, 1/2 Inch NPT Size, Brass
- EATON 1008695ACH Instrument Rated Meter Socket, 600 VAC, 20A, 3 Phase, 4-Wire
- GATES 468XL025 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 234 Teeth
- MARTIN SPROCKET 28H200 SD Timing Pulley, 28 Teeth, 2.344 Inch Face Width, 2 Inch Belt Width, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0222220 P164429 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- BRADY NYL-BLU-38ST-KA6PK 150338 Lockout Padlock, Keyed Alike, Nylon, Standard Body Size, Steel, Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- Staples and Brad Nails
- Enclosure Coolers
- Work Tables
- Ball Pein Hammers
- Paint Mixers
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 3B
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Shirred Cuff, Yellow
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, G4 1/2 Lamp Shape
- CAROL Multi Conductor Foil Shield Cable
- APPROVED VENDOR Plastic Pail Lids
- LINN GEAR Double 50 Series Strand Sprockets
- WESTWARD Tamper Resistant And Specialty Tip Screwdrivers
- SANDPIPER Bottom Discharge Flap Valve Pumps, Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08893 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
