HUB CITY 0220-08885 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€877.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 2/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | W240L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- T&S HW-4B-60 Water Hose, With Quick Disconnect, 3/8 Inch NPT x 60 Inch Long
- RACO 1142 Rigid Reducing Bushing, 3/4 x 1/2 Inch Threaded IMC
- MAIN FILTER INC. MF0197159 CSM15ENR Spin-On Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Buna Seal, 8.949 Inch Height
- VERMONT GAGE 901300400 Pin Gage Set, Class ZZ, Go, BG, 0.0615 - 0.2505 Inch Range, 190 Pcs
- T&S 005312-40 Pedal Valve Bonnet Assembly Faucet
- RIDGID 54663
- WALTER TOOLS N20566-M20 6476098 Spiral Flute Tap, M20X2.5 Thread Size, 25 mm Thread Length, 140 mm Length
- MAXPURE TE7RWWCS6L4.0X.5-PC Short Outlet Reducing Tee, 316L Stainless Steel, Orbital Weld x Orbital Weld x Clamp
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Ovens and Furnaces
- Step Drill Bits
- Leather Palm Gloves
- Push to Connect Tube Fitting Accessories
- Carton Staples
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- CONDOR High Visibility ANSI Class 2 Vests, Orange
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- SALISBURY ILP Series Top Grain Goatskin Leather Gloves
- ANVIL AS6108 Series Square Nuts
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip Wire
- BENCHMARK SCIENTIFIC Dedicated Platforms
- DYNABRADE Air Grinders
- SMC VALVES Rodless Series Cylinder
- SCHNEIDER ELECTRIC Damper Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08885 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€877.65 /unit
