HUB CITY 0220-08004 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,395.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8180511.16 EL-H818-80-H_-16 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
- VNM SIGNMAKER REFRD-3102 Continuous Label Roll, 4 Inch X 75 Ft, Reflective Vinyl, Red, Indoor/Outdoor
- APPROVED VENDOR U55050.075.0200 Socket Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Cyl., 2 In Lg., 3/4 In Head Ht., Pln, Gr. 316, SS
- ZSI-FOSTER BLSD9-5 ZSI BLSD9-5
- RULAND MANUFACTURING CL-22-SS 1 3/8 Inch One-Piece Shaft Collar, 303 SS, Clamp Style, 2 1/4 Inch OD, 0.563 Inch Wd.
- APPROVED VENDOR 4THE2 Annular Cutter M2 High Speed Steel 1 Diameter 2 Cut D
- MAIN FILTER INC. MF0599336 F97B125B5TB Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Seal, 5.472 Inch Height
- DIXON FLC0319-20 Flareless Bite Ferrule
Explore More
- KEYSHAFT
- Record Archive Storage
- File Cabinet and Cam Locks
- Foot Switches
- Return Flanges
- Center Drills
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, U-Bar
- BURNDY GIE-G Type Ground Connectors
- ANVIL ASDAKCLAMP Series Dakota Rigid IPS Smart Clamps
- VIKAN 51 Inch Fiberglass Handles
- REGAL Extension Hand Taps, Plug, Steam Oxide
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Special Combination Duplex Receptacles
- NIBCO S-113 Series Gate Valves, Bronze, Non-Rising Stem, Solder Ends
- HAMILTON Maxi-Duty Dual Wheel Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08004 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,395.49 /unit
