HUB CITY 0220-07994 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,395.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- HOFFMAN CT46AESS 15818 Enclosure Adapter, 4 x 6 Inch Size, 304 SS
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD74-1436GY-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 14 x 36 x 74 Inch Size, Gray Epoxy
- MARTIN SPROCKET S1012BS 5/8 Spur Gear, 10 DP, 14.5 Deg., 12 Teeth, 1.2 Inch Pitch Dia., Bore To Size, Steel
- TRITAN 100SK13H Sprocket 5.827 inch OD 1.25 inch PD #13
- WINSMITH E24MDND41000PN Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- BROWNING U23 3/8 1072032 Split Taper Bushing, 3-3/8 in Bore Dia, 8-3/8 in flange Dia, Type U2
- VESTIL LAD-15-21-G-EZ Steel Rolling Warehouse Ladder, 50 Deg, 15 Grip Strut, 23-9/16 Inch Step Width, 350 lb Capacity, Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- Door Hinges
- Band Saw Blades
- Stainless Steel Butt Weld Pipe Fittings
- Transparent Office Tape
- Band Heaters
- DESTACO 324-M Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- DAYTON 24VAC / DC Raised Indicator Lights
- FEIN POWER TOOLS E Cut-super Cut
- HUBBELL Industrial Locking Blade Receptacles
- OSG General Purpose Finishing Bright Finish Carbide Square End Mills
- REIKU PAPRB Conduit Protectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07994 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,395.49 /unit
