HUB CITY 0220-07992 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,395.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- BRADY 7355-1HV-PK 171959 Pipe Marker, Filtrate, Green, White, Fits 8 Inch and Larger Pipe OD, 1 Pipe Marker
- GRAINGER 283-371135 Ball End Mill, 3 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 1 1/8 Inch Length Of Cut
- SPEC B1125078 Disc Spring 0.375 Steel Belleville
- STRANCO INC DBV-3-D-10 Die Cut Letter Label D 10 Cards
- MI-T-M 50-0169 Inlet Cuff Fitting
- REGAL 027287AS74 Extension Hand Tap, M14 x 2 Size, 6 Inch Length, D7 Limit, 4 Flutes, Plug With Chrome
- SPEAKMAN T-5002
- CLE-LINE C19135 Jobber Length Drill Bit, #36 Size, 2-1/2 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Foil Tapes
- Riveters
- Polyester and Fiberglass Air Filters
- Inline and Tee Filters
- Containment Booms
- AKRO-MILS 13017 Stak-N-Store Bins
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- KRYTOX GPL 204 Series Standard Grade Grease
- ANVIL 260 Series Adjustable Clevis Hangers, Carbon Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- CONDOR Plastic, Security Sign, Restricted Area
- DAYTON Guard Assemblies
- GRAINGER Bungees
- WATTS LFN388 Series Vacuum Breakers
- SQUARE D HOM Series Plug-In Miniature Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07992 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,395.49 /unit
