HUB CITY 0220-07985 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Monday, Apr 13
€1,395.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- WHEELER-REX 8718 Valve Wheel Wrench 1-3/8 x 21-3/4 Inch Red
- OSG 4105000711 Thread Mill, Carbide, EXO, 4 Flute, 7/16 Inch Size-14 Thread Size
- WINSMITH E26CDNS41000HC Gear Reducer, Left Worm Gear, Input Output Shaft
- SMC VALVES VQZ1121-3LO-N3 Valve, 1/4 Inch Fitting
- 80/20 65-2647 4.5 mm Clear Recycled Polycarbonate
- FABORY M39710.050.0036 Taper Pin, Free Cutting Steel, Plain, 36 mm Lg., 5 mm Pin Dia., Type A
- AEROQUIP 5602-2-4S Hansen 5600 1/4 Plug Push To Connect Carbon Steel
- SANDPIPER SB25,SB5SS(S). Ball Valve AODD Pump, Heavy Duty, Metallic, Stainless Steel, Alum Air Section, 1 Inch Port
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Marking Labels
- Check Nut Wrenches
- ANL and ANN Limiter Fuses
- Cable Hose Carrier Systems
- Antistatic Systems
- VIEGA PROPRESS Tailpiece, Press x Female Union
- REESE Trailer Jacks
- DAYTON 3 Phase General Purpose AC Motors
- VULCAN HART Back Splash, Removable
- REGAL End Mills, Single End, 6 Flutes, HSS, NCC, Bright
- JAMCO 3 Shelf Service Carts With Standard Handle
- DEHN PHE III ZK Indicators with Test Prod
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07985 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,395.49 /unit
