HUB CITY 0220-07978 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,395.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- LINN GEAR 40c14h Sprocket, 2.247 Inch Pitch Diameter, 0.5 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- KM SYSTEMS KM63XMZMCLNR16Y Insert
- TITAN FASTENERS JJV49TX15
- DIXON BV2CG-250CC-A BALL VALVE
- SPEARS VALVES CP-025 Pipe, Fire Sprinkler, 15Ft. Length, 2-1/2 Size
- KILLARK MF-45-1MWW Male - Female 45 Degree Elbow Hazardous Location 1/2 Inch Iron
- DORIAN DCMT-21.51-PEM-DPC15HT
- LASCO 437291 Reducr Bushing 2-1/2 x 1-1/2 Inch Spigot x Slip
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Hammers
- Bollard Covers and Post Sleeves
- Mailbox And Accessories
- Water Gas Connection Kits
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- TEMPCO Compression Fittings
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End
- PALMGREN Horizontal Band Saw Blades
- WRIGHT TOOL Retainer Pins
- HOFFMAN Type 12 Lift off Clamp Covers
- BALDOR / DODGE Take-Up Bearings
- TSUBAKI Plain Bore Sprockets, 1/2 Inch Pitch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07978 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,395.49 /unit
