HUB CITY 0220-07970 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
Get it by Thursday, Apr 9
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-07142 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 182TC | 1 1/8" | 15:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-77401 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 40:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-07135 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 143TC | 1 1/8" | 30:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-06478 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 60:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-07966 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 143TC | 1 3/8" | 60:1 | Worm | Quill | €1,124.33 | |
| 0220-07567 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 30:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-77831 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 20:1 | Worm | Quill | €763.96 |
Explore Products
- BOSTON GEAR YP2442 Spur Gear, 24 Diametral Pitch, 20 Deg. Pressure Angle, 42 Teeth, Molded Delrin
- TECHNIKS 08332-3/4 Collet, Round Face, 3/4 Inch Size
- GENERAL TOOLS & INSTRUMENTS LLC 1201ME Precision 12 Flex Steel Rule
- AKRO-MILS 30048SCLAR Shelf Bin, 17-7/8 Inch Length, 4-1/8 Inch Width, 6 Inch Height, Clear
- FULHAM VJTUNV030LN930B22
- RAIN BIRD HEVAN15 Spray Head Nozzle, 0.93 To 2.62 Gpm
- PASS AND SEYMOUR 21414 Power Interrupting Connector, 30A, Metallic
- LOVEJOY 69790400443 Accessory Kit, Gear Coupling, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan Frames
- O-Ring Kits
- Vector Motor Brakes
- Retaining Ring Assortments
- Jet Pump Systems
- LUMAPRO Wall Packs
- ANSELL 11-840 Hyflex Nitrile Coated Durable Industrial Gloves
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- RUD CHAIN WPPH-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
- BROAN NUTONE Bathroom Fans
- NEOPERL Aerator Small Female
- WEG Air Compressor Motor
- LYON Stationary Combination Cabinets
- MERIT BRASS 2024 Brass Nipples, Lead-Free, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07970 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
€1,124.33 /unit
