HUB CITY 0220-07950 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-07142 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 182TC | 1 1/8" | 15:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-77401 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 40:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-07135 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 143TC | 1 1/8" | 30:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-06478 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 60:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-07966 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 143TC | 1 3/8" | 60:1 | Worm | Quill | €1,124.33 | |
| 0220-07567 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 30:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-77831 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 20:1 | Worm | Quill | €763.96 |
Explore Products
- PROTO J66513MP Flex Impact Socket 1/4 Inch Drive 13mm 6 Pt
- WESTWARD 12F861 Knife, Double-Cut Face Cut, Single Edge Cut, Smooth Cut, 8 Inch Length Without Tang, 7/8 Inch Wd, Black Oxide
- EATON EDR-3000-2C1IA0 Current Protection Distribution Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 4 Inputs, 4 Outputs
- ZOELLER 915-0033
- AMERICAN TORCH TIP 11GL36 Gas Lens Collet Body 3/16 Inch
- GRAINGER BULK-RS-S50WFDA-115 Silicone Roll, 36 Inch X 10 Ft, 50A, Silicone Adhesive Backed
- MARTIN SPROCKET 10TSDS14
Explore More
- KEYSHAFT
- Tile Trowels
- Precision Metering Lubrication Pumps
- Chemical Neutralizers
- Wave Washers
- Fence Rails
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- RINGERS GLOVES Heavy-Duty Impact Gloves
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH3 Series Heaters
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 208Y/120 Tap Secondary Volts
- APPLETON ELECTRIC 50 Watt Wet Location Fixture
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/8-12 Unf
- BOSTON GEAR 32 Diametral Pitch Steel Unhardened Worms
- BROWNING C Series Gripbelt Sheaves With Split Taper Bushings, 7 Grooves
- NIBCO PCH200R Series Reducing Couplings, P x P, Carbon Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07950 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
€1,124.33 /unit
