HUB CITY 0220-07925 Worm Gear Speed Reducers, Quill Input, Left Worm Gear, Solid Output Shaft, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Left |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-07526 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 5:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-07532 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-77373 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 60:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-77809 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| 0220-07922 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 56C | 1 3/8" | 5:1 | Worm | Quill | €1,124.33 | |
| 0220-77812 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 15:1 | Worm | Quill | €763.96 | |
| 0220-77814 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Quill | €763.96 |
Explore Products
- TB WOODS P3414M115TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 5.965 inch Pitch Dia.
- APPLETON ELECTRIC MLWL702G1GGPRL High Pressure Sodium Light Fixture, 70W
- DORIAN AS-32T-ADNEL-4 Threading Tool Holder Lh
- CEMENTEX USA IGW-16 Gear Wrench, 1/2 Inch Size
- SMC VALVES AS2211F-N01-05 Flow Controller, 1/8 Inch Size, Standard N Port
- SIEMENS B32000S01 Molded Case Circuit Breaker, 3P, 20A, Thermal Magnetic Trip
- WRIGHT TOOL 9624 Round Nose Chisel, 3/8 x 7 Inch Size
- BURNDY YA36A5 Compression Lug, 2.47 Inch Barrel Length, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Timers
- Buffing Wheels
- Definite Purpose Magnetic Contactors
- Flowmeter Accessories
- Wheel Nuts and Caps
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- DWYER INSTRUMENTS DPG-000 Series Digital Pressure Gages
- SQUARE D Relay Socket
- HOFFMAN Junction Box Panels
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Wall Mounted Point of Attachments
- APOLLO VALVES 120T LF PTFE Seat NPT Globe Valves
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI PIP Fabricated Fitting 30 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07925 Worm Gear Speed Reducers, Quill Input, Left Worm Gear, Solid Output Shaft, Gray
€1,124.33 /unit
