HUB CITY 0220-07918 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
Get it by Monday, Apr 13
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 30:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77342 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 50:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-06452 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 5:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-77791 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 60:1 | Worm | Quill | €763.96 | |
| 0220-07512 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-76734 | 130 Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 50:1 | Worm | Quill | €444.51 | |
| 0220-77343 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 60:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-76833 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 56C | 3/4" | 60:1 | Worm | Quill | €482.02 |
Explore Products
- ANVIL 0766258404 Threaded Lateral Anvilet, 3000 PSI, 3 Inch Outlet Size (a), 2 Inch Outlet Size (b)
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD86-2142SG-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 21 x 42 x 86 Inch Size, Galvanized Steel
- PLAST-O-MATIC EBVF3-1-300EPS-PF Electrically Actuated Ball Valve, PVDF, Socket Connection, EPDM Seal, 3 Inch Size
- GRAINGER ZPS44010F56 Socket Head Cap Screw, 10-32 Thread Size, Flanged Std, 3 7/8 In Lg., Fine, Pln, Gr. 630, SS
- APPROVED VENDOR 1LAH6 Weld Nut, 10-32 Thread Size, Tab Base With Projections, 5/8 In Base Lg., Blk Oxide, Offset
- GROVE GEAR EL8300600.26 EL-HMQ830-15-H_-210-26 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- INNOVATIVE COMPONENTS 3GEN2 Star Knob 1 3/8 Inch Blind 1/4-20
- DAYTON NOB-2 Swivel Caster
Explore More
- KEYSHAFT
- Wash Fountains
- Earth Ground Resistance Testers
- Industrial Markers
- Tubular and Semi-Tubular Rivets
- Pallet Racks
- DESTACO 424, 441 Series Squeeze Action Plier Clamps
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- HOWARD LEIGHT Earplug Refill Bags
- ANVIL AS210S Series Channel With Long Slots
- TOUGH GUY Floor BrushTrim Length 3 In.
- USA SEALING Sheet Stock, HDPE
- VOLLRATH Boxes
- SQUARE D PowerPact LJL Series Molded Case Circuit Breakers
- SIOUX CHIEF CPVC Tub/Shower Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07918 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
€1,124.33 /unit
