HUB CITY 0220-07913 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
Get it by Monday, Apr 13
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77342 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 50:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-06452 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 5:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-77791 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 60:1 | Worm | Quill | €763.96 | |
| 0220-07512 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-76734 | 130 Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 50:1 | Worm | Quill | €444.51 | |
| 0220-77343 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 60:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-76833 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 56C | 3/4" | 60:1 | Worm | Quill | €482.02 |
Explore Products
- EATON B48M28T3016 Efficient Non-Linear Ventilated K-Factor Transformer, 60 Hz, 3 Phase
- REGAL 007014AS74 Spiral Point Tap, #6-32 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Plug With Chrome
- APPLETON ELECTRIC 7387 Flexible Conduit Connector, 90 Degree, Size 2-1/2 Inch
- MOEN 94746 Handle Adapter Chrome Single Lever
- SPEARS VALVES 439-339 Reducer Bushing, MPT x FPT, Schedule 40, 3 x 2-1/2 Size, PVC
- APPROVED VENDOR 82716 Pipe Nipple Schedule 160 1 1/4 x 12 In
- GRAINGER ZSHK-2187-60000-104SU Fully Keyed Rotary Drive Shaft, 2 3/16 Inch Dia, 60 Inch Overall Length, Carbon Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Generators
- Polisher Accessories
- Audio-Video Cables
- Electric Ceiling Heaters
- Counter Hour Meter Accessories
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- ADB HOIST RINGS MFG. Shackle Hoist Rings
- COTTERMAN Aluminum Wheelbarrow Ladders
- PROTO Impact Socket, 8 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial
- ANVIL AS6108 Series Square Nuts
- HONEYWELL Key Switches
- SHIMPO Digital Force Gauges
- DESTACO Boom Sprayer Mounts and Brackets
- HUMBOLDT Specific Gravity Tanks with Heater & Circulators
- CHICAGO PNEUMATIC Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07913 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
€1,124.33 /unit
