HUB CITY 0220-07908 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,124.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 30.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-77342 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 50:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-06452 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 5:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-77791 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 60:1 | Worm | Quill | €763.96 | |
| 0220-07512 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-76734 | 130 Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 50:1 | Worm | Quill | €444.51 | |
| 0220-77343 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 60:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-76833 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 56C | 3/4" | 60:1 | Worm | Quill | €482.02 |
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS BB316LC 210669 Radial Relief Boring Bar, Carbide Tin, 0.31 x 3/4 x 5/16 Shank Dia
- GATES 7/3VP950 Banded V-Belt, 7 Strand, 95 Inch Length, 0.387 Inch Thickness
- LUMAPRO 2YKP6 Hand Lamp Cord Reel Led 2.5w 25ft Cord
- EMUGE BU5332005010 Spiral Flute Tap Semi-bottom 5/16 Inch x 18 Nitride Oxide
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 11L003 Flush Mandrel, 1/4 In Shaft, 3/8 In Arbor
- HOFFMAN LF120VCORD 19196 Power Cord, Enclosure Light, Fluorescent, 72 Inch Length, Black
- KIPP K0123.0A227X25 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, 1/4 Inch To 20 Thread Size, 25 mm Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Torch and Torch Kits
- Washdown Hoses
- Air Nailers
- Soil Core Sampling Accessories
- Bus Plugs
- TURTLESKIN CP Apron
- ADB HOIST RINGS MFG. Bolt Type Anchor Shackles
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- MERIT TR, Locking Sanding Disc
- PARKER 6600 Series, Hydraulic Quick Couplers 1/4 Inch
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive 6 Point Deep Universal Power Sockets
- FATH INC Button Head Socket Cap Screws
- NORTON ABRASIVES Metal RightCut A AO Right Angle Cut-Off Wheels, Type 27/42
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07908 Worm Gear Speed Reducers, Input Style Quill, Gray
€1,124.33 /unit
