HUB CITY 0220-07894 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0061656 DVD218B40V Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Viton Seal, 2.08 Inch Height
- USA SEALING PS-EPVC-WH-1MMX48X48 Plastic Sheet, 0.04 Inch Plastic Thick, 48 Inch Width x 48 Inch Length, White
- LINN GEAR 40b20h Sprocket, 3.196 Inch Pitch Diameter, .625 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- CEMENTEX USA CLC12-4X Lab Coat, 12 Cal., 4X Size
- BROWNING 4 1/2W SB FR FB 2281699 Gear Coupling, Style Waldron, Size 4.5, Finished Bore, Medium Carbon Steel
- AIGNEP 89110-06-06 Male Swivel Elbow, Metal Release Collet, 3/8 Inch Tube x 3/8 Inch Swift-Fit
- VULCAN HART 720892-75 Orifice, Outer Bypass
- EATON CHM7N7N7NPXTZ Metered Power Outlet Pedestal, 125 VAC, 20 A, NEMA 3R
Explore More
- KEYSHAFT
- Furniture Tips and Caps
- Equipment and Safety Labels
- Jig Saws
- Hanging Scales
- Shrink Wrap Films
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 11 Inch, Black
- CONDOR Coated Gloves, Foam, Nitrile, Full Dipped
- CHICAGO PNEUMATIC CP69 Series Impact Wrenches
- ANVIL AS1902 Series Pipe Roller Supports
- BRADY Pipe Marker, Hot Water Recirculation
- FASCO Shaded Pole Totally Enclosed Air-Over HVAC Motors
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Chrome Stationary Security Units
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07894 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
