HUB CITY 0220-07866 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- ANVIL 0500344478 Adjustable Pipe Saddle Support, 8 Inch Size, Electro-Galvanized
- OSG 1400154805 Thread Forming Tap, 3/4 Inch - 10 Thread Size, 1 3/16 Inch Thread Lg, TiN, H10 / 2B, Plug
- ADVANCE TABCO MG-309 Work Table, 108 X 30 Inch Size 16 Ga 304 Ss Top
- PEER CHAIN 44201 Sprocket, 2-7/16 Inch Size, Finished Bore, Black Oxide
- COOPER B-LINE 242412-SDSS6 Wall Mounted Panel Enclosure, 12 x 24 x 24 Inch Size, Hinged Cover, 316SS
- 80/20 14177 3 Way Corner Connector, 15Series 8 15
- PARKER 6 FNL-S Cap Zinc Steel Compression x Sae 3/8 x 11/16-16in
Explore More
- KEYSHAFT
- Torque Multipliers
- Pool Light Fixtures
- Bushings and Torque Arm Kits
- Storage Trays
- Labware Washer Accessories
- REVCOR Propeller, 12 inch
- KRYTOX 240AZ Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- ANVIL 138R Series Extension Split Pipe Clamps
- SLOAN Master Rebuild Kit
- GPI Type T Cables
- TENNSCO Hanging Brackets
- RECYCLEPAK Battery Recycling
- SLOAN Sloan 186 Exposed Manual Urinal Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07866 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
