HUB CITY 0220-07861 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS CMA12192
- MERIT 08834180066 Cartridge Roll, Straight, 1/4 Inch Dia x 1 Inch Length, 1/8 Inch Pilot, Aluminum Oxide
- CLEVELAND C55292 1011 Spiral Point Tap, #2-56 Thread Size, 7/16 Inch Thread Length, 1 3/4 Inch Length, Tin
- DUTTON-LAINSON 304271 Primary Drive Shaft, 2 Inch O.D.
- EATON S10N04A81N General Purpose Encapsulated Transformer, 1-Phase, 120V, 240V, 12/24V, 0.05 KVA
- AMERICAN TORCH TIP 57Y04 Short Back Cap
- REELCRAFT EA33128 M12D Motor Driven Hose Reel, 12 VDC, Inner Diameter 3/4 Inch, Hose Length 275 Feet
- STREN-FLEX LB2-908-04 Web Sling Cargo Basket Sling 4 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Clamp/Spreaders
- Plastic Chain Barriers
- Regenerative Blower Mufflers
- Machine Key
- Voice Data Jack Boxes
- RINGERS GLOVES R-266 Insulated Impact Gloves
- VIEGA PROPRESS Tees, Copper, Press x Press x Press
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU4700 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 722G Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- LOVEJOY Horizontal Seal Kits
- EDWARDS MFG Punch Assemblies
- HUMBOLDT Gauge Contact Point Extensions
- MCR SAFETY Pockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07861 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
