HUB CITY 0220-07853 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 2.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QPRS-104BL Pick Rack, Slopped, Single Sided, 18 Inch D x 36 Inch W x 60 Inch H, 400 Lbs. Capacity
- MILWAUKEE VALVE UP17670 Ball Valve, Low Lead Bronze, 3 Piece, Full Port, 1/4 Inch Valve Size
- THOMAS & BETTS XJG104-TB Coupling, 4 Inch Size
- KERR LAKESIDE 25C125KCS Socket Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Socket, 1 1/4 In Lg., 1/4 In Head Ht., Steel
- GOULDS WATER TECHNOLOGY 30SPM90 Centrifugal Pump, Self-Priming, 208-230/460VAC, 92.4 ft
- CHICAGO-LATROBE 46931 Undersize Drill Blank, 0.039 x 1.625 Inch Size
- ADVANCE TABCO PRFD-3030 Corner Filler, Fits 30 Inch D Left And 30 Inch D Right Units, 7 Inch H Backsplash
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Bit and Tap Sets
- Garden Hoses
- Nose Plates and Extensions
- Bushings and Torque Arm Kits
- Welding Chaps and Spats
- ECKO Ventilation Ducts
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- WERA TOOLS Insulated Screwdriver
- STRANCO INC Pipe Marker, Three Phase
- DRAGONLAB Toppette Twelve-channel Abs
- YANKEE 406 Taper Shank Jobber Reamer
- WELLS LAMONT Cut Resistant Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07853 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
