HUB CITY 0220-07838 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.938" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 111307350 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.0735 Inch Size
- VULCAN HART SD-036-03 Screw, Drive
- VOLKEL 16966 GO Ring Gauge, DIN ISO 1502, Mf 26 x 2.0 Size
- MERSEN FERRAZ GDL3/8 Time Delay Fuse, 250V, 0.375A, 6 x 32mm
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-60 Buna-N Strip, 1 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
- EATON UVH3RT05K Undervoltage Release, Terminal Block, 48-60 V, K-Frame Hmcp Breakers, Right-Hand Mounting
- INNOVATIVE COMPONENTS 3GDJ4 Uni Ball Knob 1 3/4 Inch 1/2 5/8 1 7/8 In
- AIR HANDLER 21C059 Standard Capacity Pleated Filter 20x22x2 Merv7
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Guns
- Chemical Test Strips
- Roll Groovers
- Sample Draw Pumps
- Tubeaxial Fan Accessories
- DESTACO 202 Series Vertical Hold Down Clamps
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel, Deep
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X4200 Gas Springs
- SQUARE D NEMA Style Magnetic Motor Starter, Nonreversing
- HOFFMAN Runway Center Support Kits
- EATON Pushbutton Transformers
- ARLINGTON INDUSTRIES Gangable Floor Box Cover/Frame Kits, Metallic
- GREENLEE Slug Buster SC Knockout Punches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07838 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
