HUB CITY 0220-07830 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
Get it by Monday, Apr 13
€1,253.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 31.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output type | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-00166 | - | - | - | - | - | - | - | - | €102.87 | RFQ
|
| 0223-00789 | - | - | - | - | - | - | - | - | €296.73 | RFQ
|
| 23-02018 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,030.34 | RFQ
|
| 0220-77726 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1.438" | 15:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16276 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 2.188" | 20:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 | |
| 0220-77718 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | Holow Bore | 1 1/4" | 25:1 | Worm | Solid Input Shaft | €871.40 | |
| 0220-16254 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | Hollow Bore | 1.438" | 60:1 | Worm | Solid Input Shaft | €1,326.13 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS CEXT111MWL01XP 2.0 Extender Cables, 111 Family, Male/Open Connection, 1 Feet Length
- GRAINGER GAR3655 Blast Media, 36 Media Grit, 425 to 1000, 0.0165-0.0278 Inch
- BOSTON GEAR X718-7A-25M
- MILWAUKEE 48-22-6310 Tongue and Groove Pliers 10 Inch Straight
- GROVE GEAR R8772197.00 Quill Input Inline Helical Reducer
- ENERPAC BSH10338 Socket, 6 Point, Standard, 1 Inch Square Drive, 3-3/8 Inch Size
- HANSEN LL10 Coupler Plug (m)npt 1/4 Stainless Steel
- ADAPT-ALL 9063-0402 Hydraulic Hose Adapter, 1/4 x 1/8 Inch Fitting Size, Male x Male, JIC x BSPT, Rigid
Explore More
- KEYSHAFT
- Dollies
- Laboratory Heating Blankets Tapes and Cords
- Continuous Flexing Cable
- Dock Barricades
- Wire Connector Kits
- OIL SAFE ID Tabs
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Lime
- JOHN GUEST Metric Male Connectors, BSPP Thread, Acetal Black
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- HALLOWELL Bulk Rack Add-on Unit
- VULCAN HART Elbow
- RUKO Drill and Hand Tap Sets
- LUMAPRO Overhead Task Lights
- 3M Xtract Pneumatic Random Orbital Sanders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07830 Worm Gear Drive, Single Reduction, Hollow Bore Output
€1,253.94 /unit
