HUB CITY 0220-07817 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 20:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | output type | ratio | output diameter | frame size | center distance | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0223-02368 | - | - | - | - | - | - | - | - | €745.76 | RFQ
|
| 0223-02369 | - | - | - | - | - | - | - | - | €745.76 | RFQ
|
| 0223-02370 | - | - | - | - | - | - | - | - | €745.76 | RFQ
|
| 0223-02375 | - | - | - | - | - | - | - | - | €745.76 | RFQ
|
| 0223-02467 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,976.78 | RFQ
|
| 0223-02473 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,976.78 | RFQ
|
| 0223-02566 | - | - | - | - | - | - | - | - | €1,888.13 | RFQ
|
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0614099 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 9.84 Inch Height
- EATON XTAE007B01BD004 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 7 A, 220 Vdc, 1Nc, B Frame, 45 mm, 2.4-4 A
- ENERPAC SDA3017 Allen Hex Drive, 17 mm
- APPLETON ELECTRIC U81X5B3 Control And Pendant Station, Aluminium
- BALDOR / DODGE 128782 F4B-DL-104 Flange-Mount Bearing Unit
- VERMONT GAGE 912223020 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 23.02 mm Size
- GRAINGER BULK-RS-N40-795 Neoprene Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 40A
Explore More
- KEYSHAFT
- Light Curtains
- Paint Roller Frames
- Spectrophotometers
- Heavy Duty Slide Hammers
- Electric Ceiling Heaters
- MEMPHIS GLOVE Big Jake A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ANSELL 56-009 Alphatec Medium Duty PVC Protective Aprons
- WESCO Snap-On decks for CobraPro Junior Convertible Hand Trucks
- WINTERS INSTRUMENTS Mini Ball Valve
- SUPER MET-AL Rollerball Paint Markers
- SMC VALVES Sol Assembly
- SEALMASTER EMFPD Expansion Series Four-Bolt Pillow Block Bearings, Double Lock
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07817 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
€979.97 /unit
