HUB CITY 0220-07804 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | output diameter | ratio | frame size | center distance | gear type | output type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-80263 | 2600 Series | 1 1/4" | 750:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-80078 | 2600 Series | 1 1/4" | 400:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €1,148.79 | |
| 0220-78073 | 320 Series | 1 3/8" | 15:1 | - | 3 1/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €861.17 | |
| 0220-79538 | 2100 Series | 7/8" | 3000:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €987.91 | |
| 0220-80252 | 2600 Series | 1 1/4" | 150:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-11322 | 2100L Series | 7/8" | 100:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €995.31 | |
| 0220-77226 | W240 Series | 1 1/8" | 10:1 | - | 2 2/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €504.19 |
Explore Products
- ERICKSON 32ERTC080062M Collet, Round Face, 33 mm
- VULCAN HART 00-498328-00047 Back Splash, Panel
- SPEARS VALVES 437-422L Reducer Bushing, Spigot x Socket, Schedule 40, 4 x 3 Size, PVC, Clear
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5297 Process 0-20, 000 Psi/Kpa 1/2 Inch, Back Brass
- OSG 464-3937 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 10 mm Milling Dia., 32 mm Length Of Cut
- VERMONT GAGE 141182320 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.8232 Inch Size
- VICKERS 374339
- SPEAKMAN SLV-3080-ADA Trim And Handicap Shower System
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaws
- Packaging and Shipping Accessories
- Sink Pump Systems
- Cable Pulling Mesh Grips
- Tie Down Winches and Winch Bars
- SHARPE VALVES Piston Check Valve
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 2B
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Terry Cloth
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- VULCAN HART Seals
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting Reducing Female Adapters
- KIDDE Fire Alarm Pull Stations
- GRAINGER Cone Burs with Pointed End, SM Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07804 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
€979.97 /unit
