HUB CITY 0220-07798 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | output diameter | ratio | frame size | center distance | gear type | output type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-80263 | 2600 Series | 1 1/4" | 750:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-80078 | 2600 Series | 1 1/4" | 400:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €1,148.79 | |
| 0220-78073 | 320 Series | 1 3/8" | 15:1 | - | 3 1/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €861.17 | |
| 0220-79538 | 2100 Series | 7/8" | 3000:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €987.91 | |
| 0220-80252 | 2600 Series | 1 1/4" | 150:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-11322 | 2100L Series | 7/8" | 100:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €995.31 | |
| 0220-77226 | W240 Series | 1 1/8" | 10:1 | - | 2 2/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €504.19 |
Explore Products
- GRAINGER 7206_60_0 Stainless Steel Rod 15-5, 1 5/8 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
- AMERICAN TORCH TIP 63-1145 Contact Tip Wire Size .045 Inch
- SMC VALVES CDQ2D20-10DC Compact Cylinder, 20 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- TEADIT CGR1000M.116.16.150 Ring Cut Gasket, NA1000M, 1/16 Inch Thickness, 16 Inch Size, 150# Class
- SMC VALVES IS10M-60-Z-A Pressure Switch
- OSG 3316490 Jobber Length Drill Bit, 4.90 mm Size, 88 mm Overall Length
- TSUBAKI H35B17 Plain Bore Sprocket, 1/2 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Sensors
- Plastic Tubes
- Wire Shelving
- Carbon Filters
- Pneumatic Control Accessories
- WESTWARD Knee Pads
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, B3 Lamp Shape
- TEMPCO Gemini Linear Heater Assemblies
- GLEASON Festoon System Kit
- KLEIN TOOLS Ratchet Release Plate
- THOMAS & BETTS RAS18 Series Ring Terminals
- PIP Leather Palm Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Mini Centrifuges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07798 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
€979.97 /unit
