HUB CITY 0220-07797 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
Get it by Tuesday, Apr 14
€979.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/5" |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Style | Solid Input Shaft |
| Input Type | Shaft |
| Output | Left/Right |
| Output Diameter | 1 3/8" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 320L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 29.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | output diameter | ratio | frame size | center distance | gear type | output type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-80263 | 2600 Series | 1 1/4" | 750:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-80078 | 2600 Series | 1 1/4" | 400:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €1,148.79 | |
| 0220-78073 | 320 Series | 1 3/8" | 15:1 | - | 3 1/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €861.17 | |
| 0220-79538 | 2100 Series | 7/8" | 3000:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €987.91 | |
| 0220-80252 | 2600 Series | 1 1/4" | 150:1 | 56C | - | Worm | Shaft | - | €1,206.21 | |
| 0220-11322 | 2100L Series | 7/8" | 100:1 | - | - | Worm | Shaft | - | €995.31 | |
| 0220-77226 | W240 Series | 1 1/8" | 10:1 | - | 2 2/5" | Worm | Shaft | Solid Input Shaft | €504.19 |
Explore Products
- MCR SAFETY 9401KM Knit Gloves, Size M, Glove Hand Protection, 500 Deg F Max Temp, Cotton, Knit Cuff
- LENOX TOOLS 99760D2B144470 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 14 Feet 8 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- MORSE CUTTING TOOLS 44027 Cutting End Mill, 3/4 x 3/4 x 1Â 5/8 x 3Â 7/8 Inch Size, 2 Flute, Single End
- MAIN FILTER INC. MF0417389 XH01718 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 12.91 Inch Height
- GATES 268XL025 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 134 Teeth
- EATON SVX200A1-4A1N1B1CAD3 Adjustable Frequency Drive, 200HP, RS-232 with D9, Johnson Control, No Brake Chopper, FR9
- COOPER B-LINE B341SS6 Splice Plate, Four Holes, 1.62 x 7.25 x 1.62 Inch Size, 316SS
- SLOAN 3140808 NAVAL 120-1.6-GJ Water Closet Flushometer, Manual, 1.6 gpf, PC Finish, Rear Spud, Single Flush
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Welding Squares
- Structural and Spud Wrenches
- Torque Wrench Accessories
- Lampholders
- Air Scarifiers
- REVCOR Propeller, 26 inch
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X750 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 72DHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- VULCAN HART Roll Pin
- ELDON JAMES Flexible Tubings
- WESTWARD Specialty Automotive Sockets
- GRAINGER Ear Plugs
- ADB HOIST RINGS MFG. EZ-Torque Hoist Rings, Large
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07797 Worm Gear Drive, Double Reduction, Solid Input/Output Shaft
€979.97 /unit
