HUB CITY 0220-07722 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 50:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- GATES 725289685 Quick Disconnect Coupler
- MARTIN SPROCKET M-HE80 7 15/16 Bushing, 1-1/8-7 x 4-1/2 Inch Cap Screw, 7 15/16 Inch Bore, Cast Iron
- CONTINENTAL A38 V-Belt, 40 Inch Outside Length, 1/2 Inch Top Width, 5/16 Inch Thick
- AMETEK LAMB 119903-07 AC Vacuum Motor, Thru-Flow, 1375 W, 5.7 Frame Size, 2 Stage, 240 V
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS S5007 Brass Insert
- CHICAGO PNEUMATIC QRS 7.5 HPD Rotary Screw Air Compressor With Air Dryer, Horizontal, 7 1/2 Hp, 21.2 Cfm, 230V AC
- BALDOR / DODGE 482115 14MX-60S-68-3525 14MX-60S-68-3525HT500 Sprocket
- GRAINGER 23015_12_36 Aluminum Plate, 36 Inch Overall Length, Heat Treatable
Explore More
- KEYSHAFT
- UPS Systems
- Stainless Steel Pipe Fittings
- Gas Heater Accessories
- Confined Space Entry Accessories
- Combination Soft Starts
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamp Arms
- KANT-TWIST Deep Reach Cantilever Clamps, Orange
- BOLLE SAFETY Solis Safety Glasses
- RUD CHAIN Ice Bolts
- VIKAN Scrub Brush
- ELMA ULTRASONICS Insulated Hinged Lids
- BUSSMANN BC Series Class CC Fuses
- LITHONIA LIGHTING Channel Fluorescent Fixtures
- USA SEALING Sheet and Ring Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07722 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
