HUB CITY 0220-07715 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-CS-GG11-75 Fiberglass Epoxy Laminate Rectangular Bar, 1 Inch x 24 Inch Nominal Size
- HOFFMAN F44LE9KT 19790 Elbow 90 Degree Industrial Steel 4 Inch Height x 4 Inch Length
- STREN-FLEX EET1-904CB-16 Web Sling Body Body 16 Feet 6400b W 4 In
- SLOAN 3918221 ROYAL 9603-1.28 Water Closet Hydraulic Flushometer, Manual, 1.28 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- EDWARDS MFG ED9-TD180/2X7.5 Tube Die, 2 x 7-1/2 Inch Size, 180 Degree
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB SP3303 Subpanel, Size 11.33 x 11.40 x .13 Inch, Polymetal
- NOTRAX 479C0036YB Anti-fatigue Runner x 3 Feet x 30 Feet
- FABORY U01258.031.0175 Flange Bolt, 11/16 Inch Flange Dia., 5/16-18 Thread Size, Grade 5 Grade
Explore More
- KEYSHAFT
- Nuisance Dust and Procedural Masks
- Pipe Sealant Tape
- Digital Temperature Switches
- Cabinet Accessory
- Ceiling Fans
- AKRO-MILS 30124 Shelf Bins
- AKRO-MILS 30120 Shelf Bins
- DWYER INSTRUMENTS 475 Series Intrinsically Safe Handheld Digital Manometers
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- WIHA TOOLS Dead Blow Hammer
- SPEARS VALVES Gear Operator Kits
- STAFFORD MFG Solution Series, Grip And Go Quick Release Clamping Handles
- ARO Seats
- GRAINGER General Purpose Dollies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07715 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
