HUB CITY 0220-07698 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 10:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER 210-1513 ZSI 210-1513
- KRAFT TOOL CO. CC218 Floor Scraper
- PLAST-O-MATIC EBVF2-4-037EPT-PP Electrically Actuated Ball Valve, Polypro, NPT Threaded, EPDM Seal, 3/8 Inch Size
- CLE-LINE C00805 Spiral Point Tap, 3/4-10 Thread Size, 2 Inch Thread Length, 4 1/4 Inch Length, 3 Flutes
- OMRON F3SG4RA147030 Light Curtain, 57.9 Inch Protected Ht, 65.6 ft Max. Sensing Distance
- PARKER FS-372-6FP-E47 Hydraulic Quick Connect Hose Coupling, 3/8 Inch Coupling Size, 316 Stainless Steel, Female
- LIFT-ALL EN2806TX7 Web Sling Endless L7ft 28600lb W6in
- DEWALT DAH180016 Hole Saw, Bi-Metal Tooth, 1 Inch Saw Dia., 1/2-20 Thread Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Butterfly Valves
- Wire Management Tools
- Splice Kits
- Cutting Attachments
- Hazardous Location Lighting Signals
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- RUD CHAIN PP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- JOHN GUEST Union Connectors, Acetal Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 5000 Gas Springs
- DWYER INSTRUMENTS DM-1200 Series DigiMag Digital Differential Pressure and Flow Gages
- COLSON Caster Wheel
- VULCAN HART Thermometer
- USA SEALING Rectangle Stock, 4 Feet
- KETT TOOLS Center Scissor Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07698 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
