HUB CITY 0220-07697 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Friday, Apr 10
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1.188" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 5:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- MI-T-M 10-0118 Sheave, Compatible with 1RM76/6CGP0
- EATON NGS3100T33WP21 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 250A Trip Rating, 3-Pole, 1000A, 480 Vac
- SMC VALVES SY5000-55-1A Valve
- APOLLO VALVES 7610797 Standard Port 2 Pcs SS Ball Valve with Mounting Pad, Grounded Round Handle, Pinned or Tack Welded 1-1/2 Inch, 2 x FNPT
- WALTER TOOLS A1211-0.25 5058387 Jobber Length Drill Bit, 0.25 mm Size, 3 mm Flute Length, 19 mm Overall Length
- SUPER-STRUT U716-3/4 Cushioned Clamp, 3/4 Inch Size, 2 Hole
- OSG 455-375311 Square End Mill, Center Cutting, 5 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia., 1 1/2 Inch Length Of Cut
- SMC VALVES KQ2U04-06A FITTING
Explore More
- KEYSHAFT
- Brushless ECM Motors
- Full-View Sight Flow Indicators
- Gravity Conveyors
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Chain Saw Accessories
- CONDOR Heat-Resistant Sleeve
- AKRO-MILS 30138 Shelf Bins
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- BENCHMARK SCIENTIFIC MyGel Series Mini Electrophoresis Systems
- MARTIN SPROCKET Offset Socket Wrenches, 6 Point
- ALL GEAR Pulling Tape and Twines
- PLAST-O-MATIC EBVF4-5 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.813 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07697 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
