HUB CITY 0220-07690 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 15:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- KNIPEX 77 32 120 H ESD Diagonal Cutting Pliers Ergonomic Handle
- DIXON F96-3 Standard Ferrule
- HAMMOND SDC246U36BK Rack Cabinet, 19 Inch Rack Width, 11.50 x 24 x 36 Inch Size, Carbon Steel, Black
- APPLETON ELECTRIC KPSTP32150RMT Light Fixture, 320W
- WOODHEAD 1200740146 7R4B00A17F060 Female Receptacle, 4 Pole, 6 Feet Length, BPM, AC 18Awg
- DAYTON MH13X47102G Polyolefin Caster Rigid 5 Inch
- HAMILTON R-FM-5DH Wheel, Rigid Caster, 5 X 2 1/2 Inch Size, Polyurethane on Cast Iron Wheel
- GATES 5L760K Standard V-Belt, 76 Inch Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Trunks and Site Boxes
- Step Drill Bits
- Pilot Solenoid Valves
- Block and Tackle
- Paint Booth Liners and Masking Paper
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Different
- ANVIL C160 Series Cable Toggles
- ANVIL 008G Series Riser Clamps
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- VESTIL EVR Series Expandabale Vertical Bar Racks
- AMERICAN TORCH TIP KOIKE Cutting Tips, 106D7 Style
- RHEEM Conversion Kit Assemblies, Eld, Elds, 480V, 6000W
- LEVITON Standard Single Receptacles, Indented Face, Side Wire Only
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07690 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
