HUB CITY 0220-07602 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- BENCHMARK SCIENTIFIC IPD1196-MP Well Plate, 2ml Capacity, Polyethylene
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASL025090 Compression Spring, 22.9 N/Mm Stiffness Rate, 184 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- BALDOR / DODGE B12C25S09744 BB1283 250-CC 97.44 2-7/8 S Shaft Right Angle Reducer
- BOSTON GEAR 12838 Steel Worm Gear
- MASTERDRIVES 3/5V1250E Quick Disconnect Sheave, 5V Section, 3 Groove
- REGAL 096655PS Thread Plug Gage, M36 x 3 Size, 6H Go Member, Bright
- MACROMATIC TR-52221-16 Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- SPEARS VALVES YS2BS20-012CSR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, EPDM, SS, 20 Mesh, 1-1/4 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Infrared Tube Heaters
- Lifeline Accessories
- Electronic Siren Systems
- Temperature Humidity Meters and Dew Point Meters
- Vernier Calipers
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- ANSELL 58-335 Alphatec Chemical Resistant Gloves With Moisture Absorbent Inner Coating
- CHICAGO PNEUMATIC CP82 Series Impact Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 721 Triple Duty Control Check Valves
- LINN GEAR Spur Gears, 12 Diametral Pitch
- DEWALT General Purpose Corded Circular Saws
- GAST 6 Series Jun Air Piston Compressors, Basic System
- LIFT-ALL Tuff-Edge III 1600 Slings, Type U, Single Ply
- SKB 3R Series Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07602 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
