HUB CITY 0220-07586 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
Get it by Monday, Apr 13
€1,056.13 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 56C |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 40:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | A |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | output diameter | ratio | gear type | input style | output | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-85032 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2.188" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07182 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1.438" | 15:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-78367 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 1.438" | 60:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,276.69 | |
| 0220-76854 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 5:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 | |
| 0220-85026 | 320 Series | 3 1/5" | Gray | 2" | 30:1 | Worm | Quill | Hollow | €1,348.30 | |
| 0220-07176 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 1 1/4" | 40:1 | Worm | Quill | Hollow | €839.57 | |
| 0220-76859 | 180 Series | 1 4/5" | Gray | 0.938" | 25:1 | Worm | Quill | Hollow | €623.57 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 28089 Helical Speed Reducer
- DYNABRADE 50971 Lock Ring
- GRAINGER M07470.030.0025 Socket Flat Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Flat, 25mm Lg., 1.86mm Head Ht.
- INSIZE 3241-2 Mechanical Depth Micrometerch to Inch Range, +/-0.00012 Inch Accuracy
- APPLETON ELECTRIC KPFL1575J1GMTUP Light Fixture, 150W
- ZSI-FOSTER T5021C Cushion, 1 Inch Pipe Size
- TSUBAKI 40B38FP Finished Bore Sprocket, 38 Teeth, 7/8 Inch Bore
- RIDGID 54270 E-4695 Cutter Wheel
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts
- Squeegee Handles
- Air Circulator Guards
- Gas Heater Accessories
- Glove Dispensers
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Globe Valve, Socket Weld
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- NORTH BY HONEYWELL NF11X Northflex Nylon Gloves, Red
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Yellow
- VIEGA PROPRESS Coupling with Stops, SS, Press x Press, FKM
- WESTWARD Hose Connector
- ALLEGRO SAFETY Blower Grills
- CONDOR Smooth PU Coated Knit Gnereal Purpose Chemical Resistant Gloves
- SANDUSKY LEE Extra Shelves For Adjustable Cabinet
- VULCAN HART Fuses, 3A
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07586 Worm Gear Speed Reducers, 56C Input Flange, Right Angle
€1,056.13 /unit
