HUB CITY 0220-07579 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
Get it by Tuesday, Apr 14
€841.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 2 3/5" |
| Frame Size | 182TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Right |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Shaft |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 60:1 |
| Series | 260L Series |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | center distance | paint/coating | frame size | output diameter | ratio | gear type | input style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-07142 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 182TC | 1 1/8" | 15:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-77401 | W240 Series | 2 2/5" | Gray | 56C | 1 1/8" | 40:1 | Worm | Quill | €576.38 | |
| 0220-07135 | W240L Series | 2 2/5" | Gray | 143TC | 1 1/8" | 30:1 | Worm | Quill | €643.45 | |
| 0220-06478 | 130L Series | 1.3" | Gray | 56C | 5/8" | 60:1 | Worm | Quill | €481.46 | |
| 0220-07966 | 320L Series | 3 1/5" | Gray | 143TC | 1 3/8" | 60:1 | Worm | Quill | €1,124.33 | |
| 0220-07567 | 260L Series | 2 3/5" | Gray | 143TC | 1 1/4" | 30:1 | Worm | Quill | €841.83 | |
| 0220-77831 | 260 Series | 2 3/5" | Gray | 56C | 1 1/4" | 20:1 | Worm | Quill | €763.96 |
Explore Products
- BROWNING 1071711 U1 3 7/16 Split Taper Bushing, 3.4375 Inch Bore Size, 8.375 Inch Outer Dia., U1 Split Taper Bushing, Ductile Iron/ Gray Iron
- OSG 82001021 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia., 1 Inch Length Of Cut
- YANKEE 335-0.246 Reamer Production L Reamer 0.2460 In
- TB WOODS G35ASB Accessory Kit
- MICRO 100 MMRM-008-10 End Mill, 10 mm Overall Reach, 0.10 mm Corner Radius, 0.800 mm Cutter Dia.
- GROVE GEAR R8672149.00 Quill Input Inline Helical Reducer
- TEMPO COMMUNICATIONS 52063065
- EATON HT8LSH8EF1Q1 Selector Switch, 30 mm Panel Mounting Size, 4 Positions, Extended Lever, 2NC/2NO, Metallic
Explore More
- KEYSHAFT
- Angle Clamps
- Hand and Bowl Scoops
- Backflow Preventers
- Toilet Brushes and Holders
- Stopwatches
- WELLS LAMONT Para Aramid Sleeves with Cotton Lining
- KRYTOX GPL 207 Series Standard Grade Grease
- CAMLOCK FITTINGS Type D Female Cam And Groove Coupler, Female NPT Thread
- BOLLE SAFETY Contour Metal Ultra-Lightweight Safety Glasses
- KIPP M12 Thread Size Star Grip Knob
- SPEARS VALVES FlameGuard CPVC Fire Sprinkler Piping 90 Deg. Elbow, Socket x Socket
- LINN GEAR Type B Sprockets, 25 Chain
- MORSE CUTTING TOOLS 1330L Series Left Hand Jobber Length Drills, High Speed Steel
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Air Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-07579 Worm Gear Reducers, Quill Input, Soild Output Shaft, Gray
€841.83 /unit
