HOFFMAN ASE24X24X10NK Metallic Pull Box Enclosure 24 Height x 24 W x 10 Depth | AG2RQE 32FH49
HOFFMAN ASE24X24X10NK Metallic Pull Box Enclosure, 24 Inch Height x 24 Inch Width x 10 Inch Depth
Item: AG2RQEModel: ASE24X24X10NKCross Ref: 32FH49
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Electrical Box
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 14 ga.
Closure Method Screws
Color Gray
Cover Closure Type Screw On
Cover Style Solid
Cover Type Screw On
Depth 10"
Enclosure Height 24"
Enclosure Material Steel
Enclosure Width 24"
Environment Indoor
Finish Powder Coated
Ip Rating IP30
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Depth 10"
Nominal Height 24"
Nominal Width 24"
Overall Depth 10"
Overall Height 24"
Overall Width 24"