HOFFMAN ASE12X12X6NK Metallic Pull Box Enclosure Screw On 6 Inch Depth
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Electrical Box |
| Basic Material | Metallic |
| Body Material Thickness | 16 ga. |
| Closure Method | Screws |
| Color | Gray |
| Cover Closure Type | Screw On |
| Cover Style | Solid |
| Cover Type | Screw On |
| Depth | 6" |
| Enclosure Height | 12" |
| Enclosure Material | Steel |
| Enclosure Width | 12" |
| Environment | Indoor |
| Finish | Powder Coated |
| Ip Rating | IP30 |
| Knockouts | Not Included |
| Knockouts / No Knockouts | No Knockouts |
| Mounting | Wall |
| Mounting Type | Wall |
| Nema Enclosure Rating | 1 |
| Nominal Depth | 6" |
| Nominal Height | 12" |
| Nominal Width | 12" |
| Overall Depth | 6" |
| Overall Height | 12" |
| Overall Width | 12" |