HOFFMAN A36N24ALP Metallic Enclosure 36 Inch Height x 24 Inch Width x 6.62 Inch Depth
Item: AG2QNUModel: A36N24ALPCross Ref: 32FA67
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Enclosure
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 12 ga.
Closure Method 1/4 Turn Latch
Color Gray
Compatible Panel Model Number A36N24MP
Cover Closure Type Hinged
Cover Style Solid
Cover Type Hinged
Depth 6.62"
Enclosure Cover Features Slotted Flush Screw
Enclosure Height 36"
Enclosure Material Steel
Enclosure Width 24"
Environment Indoor
Finish Powder Coated
Gasket Neoprene
Gasket Material Neoprene
Ip Rating IP30
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Metal Gauge 12 ga., 14 ga.
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Depth 7"
Nominal Height 36"
Nominal Width 24"
Overall Depth 6.62"
Overall Height 36"
Overall Width 24"
Panel Height 32"
Panel Width 22.5"