HOFFMAN A30R248HCLO 38970 Enclosure, Hinge Cover Lift Off, 30 x 24 x 8, Steel
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Enclosure |
| Color | Gray |
| Features | Weather-Resistant, Except Dust |
| For Use With | For Use With Mfr. Model Number Amfk3Rlo14, A30P24, Apmk3Rlo14 |
| Material | Mild Steel |
| Product Datasheet | hoffman-a30r248hclo.pdf |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 76.2 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Explore Products
- EATON HFD3150S21 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Hfd, 3-Pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, Load Side
- HOFFMAN F1010GT 46820 Flush Tee, 90 Deg., 10 x 10 Inch Size, Gray, Steel
- ANVIL 0500577945 16 Bolted Black With End
- WEG BRAKE-E320-W22 Motor Brake Kit
- 80/20 2526 1545 x 6 Inch 45 Degree Support
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Surface Mount Fixtures
- Straight Blade Plugs
- Fiberglass Square Tube Stock
- Pulsation Dampener
- Temperature Controlled Rooms
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square PP Bottles, Wide Mouth
- ANVIL 2140 Series Flush Bushings, Forged Steel
- VESTIL SWA Series Approach Ramps
- BROWNING Taper Bore Sprockets For No. 120 Chain, Hardened Teeth
- HUBBELL - BRYANT Industrial Extra Heavy Duty Locking Connectors, 30A
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 30, aR, 600 - 690VAC / 700VAC