HOFFMAN A30N30BLP Metallic Enclosure 30 Inch Height x 30 Inch Width x 8.62 Inch Depth
Item: AG2QNTModel: A30N30BLPCross Ref: 32FA66
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Enclosure
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 12 ga.
Closure Method 1/4 Turn Latch
Color Gray
Compatible Panel Model Number A30N30MP
Cover Type Hinged
Depth 8.62"
Enclosure Cover Features Slotted Flush Screw
Enclosure Height 30"
Enclosure Material Steel
Enclosure Width 30"
Environment Indoor
Finish Powder Coated
Gasket Neoprene
Gasket Material Neoprene
Ip Rating IP30
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Metal Gauge 12 ga., 14 ga.
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Depth 9"
Nominal Height 30"
Nominal Width 30"
Overall Depth 8.62"
Overall Height 30"
Overall Width 30"
Panel Height 26"
Panel Width 28.5"