HOFFMAN A24R2410HCR Metallic Junction Box Enclosure 24 Inch Height x 24 Inch Width | AG2QTZ 32FC38
HOFFMAN A24R2410HCR Metallic Junction Box Enclosure 24 Inch Height x 24 Inch Width
Item: AG2QTZModel: A24R2410HCRCross Ref: 32FC38
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Enclosure
Basic Material Metallic
Body Material Thickness 14 ga.
Closure Method Screws
Color Gray
Compatible Panel Model Number A24P24, A24P24AL
Cover Closure Type Hinged
Cover Style Solid
Cover Type Hinged
Depth 10"
Enclosure Cover Features Screws
Enclosure Height 24"
Enclosure Material Steel
Enclosure Width 24"
Environment Weather Resistant
Finish Galvanized
Ip Rating IP 32
Knockouts Not Included
Knockouts / No Knockouts No Knockouts
Metal Gauge 14 ga., 16 ga.
Mounting Wall
Mounting Type Wall
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Nema Rating NEMA 3R
Nominal Depth 10"
Nominal Height 24"
Nominal Width 24"
Overall Depth 10"
Overall Height 24"
Overall Width 24"
Panel Height 21"
Panel Width 21"