HAYWARD YC20150SU True Union Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch | AH8LUB 38W216
HAYWARD YC20150SU True Union Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch
Item: AH8LUBModel: YC20150SUCross Ref: 38W216
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item True Union Y Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Body Material CPVC
Cap To Inlet Center 4 5/8"
Cap To Inlet Center 4-20/32"
Check Mechanism Piston
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender - Side 2 Female
Connection Size - Side 1 1 1/2"
Connection Size - Side 2 1 1/2"
Connection Type Socket x Socket
Connection Type - Side 1 Socket
Connection Type - Side 2 Socket
Cracking Pressure 3 psi
Flow Coefficient (cv) 45
Flow Rate 45 GPM
For Media Water
Height - Cap To Inlet Center 4 5/8"
Hex Size 2"
Includes Counterweight No Counterweight
Length 12.078"
Material PVC
Max. Pressure (cwp) 150 psi
Max. Pressure (steam) Not Rated
Max. Temp. 190°F
Max. Water Pressure 150 psi
Media Temp. Range 34°F to 190°F
Media Temperature Range 34°F to 190°F
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Mounting Position Horizontal/Vertical
Operating Temperature - Maximum 190°F
Operating Temperature - Minimum 34°F
Overall Length 12.07"