HAYWARD YC10150TEU True Union Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch | AH8LUV 38W233
HAYWARD YC10150TEU True Union Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch
Item: AH8LUVModel: YC10150TEUCross Ref: 38W233
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item True Union Y Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Body Material PVC
Cap To Inlet Center 4 5/8"
Cap To Inlet Center 4-20/32"
Connection Size - Side 2 1 1/2"
Connection Type FNPT x FNPT
Connection Type - Side 1 NPT
Connection Type - Side 2 NPT
Cracking Pressure 3 psi
For Media Water
Height - Cap To Inlet Center 4 5/8"
Hex Size 2"
Includes Counterweight No Counterweight
Length 12.078"
Material PVC
Max. Pressure (cwp) 150 psi
Max. Pressure (steam) Not Rated
Max. Temp. 140°F
Max. Water Pressure 150 psi
Operating Temperature - Minimum 34°F
Overall Length 12.07"