HAYWARD YC10150T Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch Threaded | AH8LMR 38W089
HAYWARD YC10150T Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch Threaded
Item: AH8LMRModel: YC10150TCross Ref: 38W089
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Y Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Body Material PVC
Cap To Inlet Center 4 5/8"
Cap To Inlet Center 4-20/32"
Connection Size - Side 2 1 1/2"
Connection Type FNPT x FNPT
Connection Type - Side 1 NPT
Connection Type - Side 2 NPT
Cracking Pressure 3 psi
For Media Water
Height - Cap To Inlet Center 4 5/8"
Hex Size 2"
Includes Counterweight No Counterweight
Material PVC
Max. Pressure (cwp) 150 psi
Max. Pressure (steam) Not Rated
Max. Temp. 140°F
Max. Water Pressure 150 psi
Operating Temperature - Minimum 34°F
Overall Height 5.828"
Overall Length 12.07"
Pipe Size 1 1/2"
Piston Material PVC
Seal Material FKM
Seat Material FKM
Silent Check Standard
Size 1 1/2"
Standards Astm D1784
Vacuum Service Rating Not Rated
Valve Body Style Y-Style
Valve Series YC Series
Width 2.62"