HAYWARD YC10150SE Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch Socket | AH8LNW 38W118
HAYWARD YC10150SE Y Check Valve PVC 1-1/2 Inch Socket
Item: AH8LNWModel: YC10150SECross Ref: 38W118
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Y Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Body Material PVC
Check Mechanism Piston
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender - Side 2 Female
Connection Size - Side 1 1 1/2"
Connection Size - Side 2 1 1/2"
Connection Type Socket x Socket
Connection Type - Side 1 Socket
Connection Type - Side 2 Socket
Cracking Pressure 3 psi
Flow Coefficient (cv) 45
Flow Rate 45 GPM
For Media Water
Hex Size 2"
Includes Counterweight No Counterweight
Material PVC
Max. Pressure (cwp) 150 psi
Max. Pressure (steam) Not Rated
Max. Temp. 140°F
Max. Water Pressure 150 psi
Media Temp. Range 34°F to 140°F
Media Temperature Range 34°F to 140°F
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Mounting Position Horizontal/Vertical
Operating Temperature - Maximum 140°F
Operating Temperature - Minimum 34°F
Overall Height 5.828"
Overall Length 12.07"
Pipe Size 1 1/2"
Piston Material PVC
Seal Material EPDM
Seat Material EPDM
Silent Check Standard
Size 1 1/2"
Standards Astm D1784
Vacuum Service Rating Not Rated
Valve Body Style Y-Style
Valve Series YC Series
Width 2.62"