HAYWARD SB1250T18 Basket Strainer 2 1/2 Inch Pvc | AC8LZP 3CDU4
HAYWARD SB1250T18 Basket Strainer 2 1/2 Inch Pvc
Item: AC8LZPModel: SB1250T18Cross Ref: 3CDU4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Basket Strainer
Blow Off Port 2 1/2"
Blow-off Port (npt) 2-1/2"
Body Material PVC
Connection Threaded
Connection Size 2 1/2"
Connection Type NPT
Cover Type Hand Removable
Drain Plug Size 2 1/2"
For Use With Water
Gasket Material FPM
Height 22.3"
Includes Screen Yes
Material PVC
Max. Pressure 150 psi
Maximum Pressure At 100°f 125 psi
Maximum Temperature 70°F
Mesh Number 0.13"
Overall Height 22 5/16"
Pipe Size 2 1/2"
Screen PVC
Screen Area 199.31 sq. in.
Screen Perforation Size 1/8"
Screen Size 1/8"
Seal FPM
Series SB Series
Size 2.5"
Standards Nsf/Ansi 372, Nsf/Ansi 61
Strainer Style Single
Strainer Type Perforated
Width 16"