HAYWARD RPV2150TPE1 HAYWARD RPV2150TPE1 | CB8GRK
HAYWARD RPV2150TPE1 Pressure Reducing Control Valve, 1 1/2 Inch Pipe Size, Threaded, 250 psi Op Pressure, CPVC
Item: CB8GRKModel: RPV2150TPE1Cross Ref: 54HT07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Application Industrial Use
Body Material CPVC
Connection Type NPT x NPT
Factory Set Pressure 50 psi
Inlet Connection Size 1 1/2"
Operating Pressure Range 250 psi
Outlet Connection Size 1 1/2"
Overall Height 8 3/8"
Pressure Adjustment Range 10 psi to 150 psi
Seal Material PTFE
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.7
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Country of OriginUS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.