HAYWARD PSSTBH120STEA9 Automated Ball Valve, 2 Inch, Socket/Thread, PVC | CR3TWL 802FC4
HAYWARD PSSTBH120STEA9 Automated Ball Valve, 2 Inch, Socket/Thread, PVC
Item: CR3TWLModel: PSSTBH120STEA9Cross Ref: 802FC4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Ball Valve
3-a Compliance Not Rated
Actuator Air Consumption 10.4 cu. in.
Actuator Air Port Connection Size 1/8"
Actuator Air Port Connection Type NPT
Actuator Air Pressure - Maximum 120 psi
Actuator Air Pressure - Minimum 80 psi
Actuator Cycle Time 0.5 sec.
Actuator Enclosure Material Aluminum
Actuator Features Position Indicator
Actuator Operation Air To Spring
Actuator Output Shaft Material Stainless Steel
Actuator Series PSS
Actuator Type Single Acting Spring Return
Ball Material PVC
Ball Port Style Full Port
Body Material PVC
Body Seal Material EPDM
Body Style True Union
Coefficient Of Volume (cv) 150
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender - Side 2 Female
Connection Size - Side 1 2"
Connection Size - Side 2 2"
Connection Type True Union Socket, True Union NPT
Connection Type - Side 1 True Union Socket, True Union NPT
Connection Type - Side 2 True Union Socket, True Union NPT
Fail Safe Position Fail Closed
For Media Water
Included Mounting Iso 5211 Actuator Mounting Pad
Ip Rating Not Rated
Max. Media Temperature 140°F
Max. Pressure 250 psi
Max. Pressure (combustible Gas) Not Rated
Max. Pressure (cwp) 250 psi
Media Temp. Range 34°F to 140°F
Media Temperature Range 34°F to 140°F
Min. Media Temperature 34°F
Mounting Direct
Nema Enclosure Rating Not Rated
Nominal Valve Size 2"
Nsf Certifications For Food And Drinking Water NSF 61
Operation Spring Return
Overall Length 7.99"
Pilot Solenoid Voltage Not Included
Pipe Size 2"
Port Full
Required Pressure 250 psi