HAMILTON S-CH-12PH-4SL-FB Standard Plate Caster, 12 Inch Dia, 15 1/2 Inch Height | CR3NNY 55HA19
HAMILTON S-CH-12PH-4SL-FB Standard Plate Caster, 12 Inch Dia, 15 1/2 Inch Height
Item: CR3NNYModel: S-CH-12PH-4SL-FBCross Ref: 55HA19
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Plate Caster
Brake Location Right Side
Brake Type Side Pedal Brake
Caster Brake Type Side Pedal Brake
Caster Frame Material Steel
Caster Material Steel
Caster Mounting Type Plate
Caster Sub-type Swivel
Core Color Black
Esd Conductive Yes
For Axle Dia. 1"
For Surface Type Concrete
Frame Construction Forged
Frame Finish Powder Coated
Includes Fasteners No
Includes Mounting Fasteners No
Includes Spanner Bushing Yes
Includes Thread Guards No
Inside Bolt Hole Spacing 3 3/8" x 5 1/4"
Load Rating 3500 lbs.
Mounting Bolt Dia. 1/2"
Mounting Height 15 1/2"
Mounting Plate Bolt Hole Pattern A
Mounting Plate Size 5 1/4" x 7 1/4"
Mounting Plate Size & Bolt Hole Pattern 5 1/4" X 7 1/4" ( A )
Mounting Plate Thickness 1/2"
Non-marking No
Nsf Listed No
Number Of Mounting Holes 4
Number Of Positions 4
Number Of Wheels 1
Operating Temp. Range -50°F to +300°F
Outside Bolt Hole Spacing 4 1/8" x 6 1/8"
Overall Wheel Width 3"
Standards Icwm
Swivel Bearing Seal Type Open
Swivel Construction Kingspin
Swivel Lead 2 1/2"
Swivel Lock Type Directional Lock
Swivel Raceway Type Single Ball
Swivel Radius 8 1/2"
Tread Material, Wheel Material Phenolic
Tread Shape Standard
Wheel Bearing Material Steel
Wheel Bearing Type Plain
Wheel Core Material Cast Iron
Wheel Core Type Solid
Wheel Diameter 12"
Wheel Type Flat Free
Wheel Width 3"