HALLOWELL 865C24EV-PL-AM Combination Storage Cabinet Ventilated | AC6JKP 34A456
HALLOWELL 865C24EV-PL-AM Combination Storage Cabinet Ventilated
Item: AC6JKPModel: 865C24EV-PL-AMCross Ref: 34A456
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Combination Storage Cabinet
Assembled/unassembled Unassembled
Assembly Unassembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Light Gray
Cabinet Finish Antimicrobial Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves
Cabinet Style Hanging Rod And Shelves
Color Light Gray
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Ventilated
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
For Use Outdoors No
Frame Assembled Unassembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Full Width Top Shelf, Half Width Coat Rod, (3) Half Width Shelves, Center Partition, Hooks
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Locking System Three Point
Material Cold Rolled Sheet Steel
Mounting Location Freestanding
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 24"
Overall Height 78"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"